ارگ کریم خان زند در یکی از شهرهایی ساخته شده که زبان زد خاص و عام در سراسر ایران و چه بسا در سراسر جهان است. شهر راز و یا همان شیراز. از شربت ناب شیرازی گرفته تا صنایع دستی معروف و قلعه کریمخان زند، همگی تنها بخشی از هنر ها و آثاری است که شما می توانی در شهر راز از دیدن آن ها لذت ببری.

بعد از کمی گشت و گذار در شهر و خرید از بازارهای مختلفی که در مرکز شهر، مثل بازار وکیل و بازار مس گرا وجود دارد و با کمی پیاده روی به قلعه کریم خان زند خواهی رسید. جایی که ناگهان از دور، برج هایی از قلعه ای را خواهی دید که قطعا شما را به هیجان می آورد و چه بسا شما را به یاد دوران جنگ های صلیبی بیندازد.

ارگ کریم خان به انگلیسی Castle of Karim Khan و یا Karim khan Citadel نوشته می شود و از جاذبه های اصلی شهر شیراز است. یکی از مکان هایی که در تور شیراز با قطار و یا هواپیما فارا گشت، جزو برنامه های گشت شما می باشد، همین قلعه معروف کریم خانی است. تا این جا متوجه شدی که ارگ کریم خان زند در کدام شهر ایران است. در ادامه این صفحه می خواهیم کاملترین اطلاعات را توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت و سایت castles.today، از تاریخچه و آدرس گرفته تا جزییات معماری و پلان آن، برایت شرح دهیم. پس تا آخر این مقاله همراه ما باش.

ارگ کریم خان زند در شیراز

ارگ کریم خان زند شیراز و جاذبه های اصلی آن

تاریخچه ارگ کریم خان

قدمت این سازه به نیمه ی دوم قرن هجدهم برمی گردد. زمانی که پادشاه ایران یعنی کریم خان زند از شیراز بر ایران حکمرانی می کرد. ساخت این سازه غول پیکر از سال 1766 میلادی شروع و در یک سال بعد به اتمام رسید و ارتفاع آن نیز به 14 متر می رسد.

شکل ظاهری و کلی قلعه شما را به یاد قرن های یازده و یا دوازده می اندازد. شاید بشود گفت، زمانی که که سلجوقی ها بر ایران سلطنت می کردند. نمایی از آجر و شکل نظامی کلی قلعه توجه شما را بیشتر از اندرونی جلب خواهد کرد. راستی شاید به این موضوع توجه نکرده باشی که این قلعه معروف، در بهترین موقعیت و نقطه شهر بنا شده است تا علاوه بر ایجاد حس امنیت برای دربار و خود کریم خان، دسترسی بیشتر و راحت تری به شهر را نیز به او بدهد.

ارگ کریم خان

معماری ارگ کریم خان شیراز

کریم خان زند برای ساخت این قلعه، از بهترین معمارها، نقاش ها، صنعتگران و نجاران بهره برده است تا بتواند سازه ایی بساز که علاوه بر داشتن آوازه جهانی، نسل های بعد هم بتوانند از این شاهکار دیدن کنند. علاوه بر این ها کریم خان زند برای ساخت تابلو های لوکس از نقاشان سراسر ایران و حتی روسیه نیز کمک گرفته است تا نقاشی هایی به یادگار بکشند، تنها کافی است این تابلو ها و نقاشی های محشر را به عینه مشاهده کنی.

پلان معماری قلعه از دو بخش بیرونی و درونی تشکیل شده است که در وسط هم یک حوض با صفا و محوطه سرسبز طراحی شده است. بعد از وارد شدن به محوطه بیرونی قلعه اولین نکته ای که توجه شما را جلب می کند کج بودن و انحنای برج می باشد که نمای جالبی به کل قلعه داده است.

معماری ارگ کریم خان

محیط داخلی قلعه یا ارگ کریم خان زند شیراز

 

وقتی با تور شیراز فارا گشت همراه می شوی و از نمای بیرونی قلعه که گذر کنی قبل از وارد شدن به محیط داخلی ارگ، کاشی کاری زیبایی از مبارزه رستم با شیطان می بینیم که زیبایی و جلوه خاصی به ورودی قلعه داده است. بعد از ورود، شاهد منظره ای بسیار زیبا از برگ های سبز و درختان هستیم که شما را خیره خواهد کرد.

 

داخل ارگ کریم خان شیراز

 

محیط داخلی قلعه از باغچه و فضای باز چشم نوازی تشکیل شده است که چیزی در حدود هشتاد درصد فضای درونی محوطه را به خود اختصاص داده است. کاشی کاری های محوطه درونی قلعه کریم خان زند نیز از جنس سنگ مرمر کار شده است که جلای خاصی به این ارگ تاریخی داده است.

هنگامی که  وارد حیاط می شوی، در طرف مقابل حیاط، در زیر بادگیر بزرگ، یک ایوان زیبا وجود دارد که می توان آن را  به راحتی دید. در داخل اتاق های زیبا و تزئین شده این بخش، مجسمه های مومی خاصی از شمایل کریم خان، دولت مردان و اطرافیانش ساخته شده است که باعث احیای محیط داخل زمان دربار او می شوند. یادبودی از زمان ملاقات وی با مقامات و سفرای کشورهای مختلف که به دیدن او می آمدند.

اتاق ملاقات کریم خان

تزیینات نمای داخلی ارگ

 

تزئینات زیبای دیوار ها و سقف ها نمونه های شگفت انگیزی از چگونگی زیبایی هنر زند در ساختمان های رسمی و غیر رسمی آن دوره است. همانطور که در عکس قدیمی ارگ کریم خانی هم می شود مشاهده کرد، در تزئین دیوار ها از ورقه های طلا با رنگه ای قرمز نسبتاً تیره استفاده شده است تا به دیوار های داخلی ساختمان های سلطنتی طعم و مزه زیبایی ببخشد.

اتاق هایی نیز برای دیدن لباس های محلی زنان ایرانی از اقوام مختلف وجود دارند که می توانی از آن ها و تزییناتشان دیدن کنی و لذت ببری. لباس های رنگارنگی که در این اتاق ها مشاهده می کنی همان لباس هایی است که هنوز هم توسط افراد محلی در شهرهای مختلف ایران، پوشیده می شود.

تزیینات داخل قلعه کریم خان

حمام ارگ

در گوشه جنوبی شرقی محوطه، ورودی وجود دارد که به حمام ارگ کریمخانی منتهی می شود. این حمام خوش ساخت، تمام بخش های معماری هر سازه مشابه را به خود اختصاص داده است که باعث می شود بازدید از آن بسیار ارزشمند تر شود. تزئینات ساده و در عین حال دوست داشتنی، گچ کاری بر روی دیواره های این حمام، دلالت بر علاقه مردم شیراز به گل ها و طبیعت دارد، دقیقا آنچه که همیشه از هنرمندان شیرازی الهام گرفته شده است.

کف و صندلی های مرمر، استخر های عایق بندی شده برای آب گرم و سرد، لوله های ساخته شده از خاک رس برای گرم کردن در زیر کف و انتقال آب و مواردی از این دست همه قابل مشاهده هستند و پژواک بازگشت صدای شما، در داخل سالن بزرگ این حمام شما را به یاد آن زمان های گرم و صمیمی می اندازد.

یادآوری حمام های قدیمی که خانواده سلطنتی در آنجا حمام می کردند و خادم هایی که آن ها را در این حمام ها شست و شو می دادند می تونه تاریخ رو به نوعی زنده کنه.

حمام ارگ کریم خان زند در شیراز

بازسازی ارگ کریم خان در شیراز

علاوه بر این که خانواده و اطرافیان کریم خان زند در این قلعه زندگی و بر ایران حکم رانی می کردند، گاهی اوقات از برج های آن برای زندانی کردن مجرمان نیز استفاده می شد که طبیعتا باعث ایجاد خسارت ها و آسیب هایی به قلعه شد.

بعد از دوره کریم خان زند و در دوران ابتدایی پهلوی از قلعه کریم خان زند، به عنوان محل فرمانداری کل استان فارس استفاده می شد که سال ها بعد نیز به عنوان دفتر مرکزی پلیس و زندان مورد استفاده قرار گرفت.

اما در سال 1356 به بعد بود که این مکان کم کم به ماهیت اصلی خودش، یعنی اثر تاریخی و یادبودی از دوران شکوه سلسله کریم خان تبدیل شد و بعضی از نواحی و پنجره های قلعه بازسازی شدند تا نسل های بعد نیز بتوانند از این شاهکار معماری دوران زندیه لذت ببرند.

چطوری به ارگ کریم خوانی بروم؟

اگر انفرادی به شیراز سفر کنی، برای ورود به این قلعه شما می توانی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنی. اما اگر در تور شیراز گردی فارا گشت ثبت نام کنی، لیدر های فارا گشت طبق برنامه ریزی های منظم شما را از درب هتل به ورودیه ارگ ترانسفر می کنند.

اتوبوس: شما باید از ترمینال ولیعصر (عج) سوار اتوبوس شده و در ایستگاه نارنجستان پیاده شوی. حتی می توانی مسیر از میدان ولی عصر تا مسجد نصیرالملک و سپس ارگ را پیاده طی کنی که حدود 15 – 17 دقیقه پیاده روی است.

مترو: نزدیک ترین ایستگاه مترو به ارگ، ایستگاه زندیه است. این ایستگاه مترو در فاصله ای نزدیک از قلعه واقع شده است.

چطوری به ارگ کریم خان بروم

هتل های نزدیک به ارگ کریم خان

اگر به صورت انفرادی سفر می کنی، می توانی برای اقامت مسافرت خود، هتل جام جم، هتل ارم شیراز، هتل پارسه، هتل پارسیان و هتل زندیه را انتخاب کنی. این ها برخی از گزینه هایی می باشند که به علت نزدیکی به این قلعه تاریخی، برای شما قابل رزرو هستند.

اما اگر در تور فارا گشت ثبت نام کنی، بهترین هتل های طرف قرار داد که با قیمت خیلی بهتر و به صرفه تری ارائه می شوند، برای شما رزرو می شوند.

و همان طور که اشاره شد، برنامه گشت و دیدار از جاهای دیدنی شیراز و این ارگ را به صورت رایگان همراه با ترانسفر اختصاصی خواهی داشت.

عکس قدیمی قلعه کریم خان

آدرس ارگ کریم خان :

استان فارس، شهر شیراز، خیابان کریم خان زند، نبش میدان شهدا یا شهرداری سابق.

 

ساعت بازدید و کاری ارگ کریم خان در شیراز:

برای بازدید از این قلعه حدودا از ساعت 9:00 صبح الی 21:00 زمان خواهی داشت.

نقشه و آدرس قلعه کریم خان زند در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

قلعه کریمخان یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. شیراز جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی شیراز رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به شیراز داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده ارگ کریمخان شیراز که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور شیراز فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به شیراز و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل های شیراز کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره ارگ کریم خان زند، مدت زمان سفر به شیراز، امکانات و درجه هتل های پکیج تور شیراز ارزان عادی یا تور شیراز نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می ‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108

تورهای پیشنهادی برای بازدید از ارگ کریم خان زند :

2 دیدگاه دربارهٔ «ارگ کریم خان»

 1. سمانه محمدی

  یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی که در تور شیراز با آژانس شما ازش دیدن کردم همین ارگ کریم خان بود. بخصوص آن قسمت که مدل خود کریم خان را درست کرده بودند و سفیران کشورهای دیگر در حال ادای احترم به ایشان. حس غرور خاصی از ایرانی بودنم دست داد.
  با دیدن این صفحه از سایت شما خاطره آن حس زیبا برایم زنده شد. متشکرم

  1. مدیریت (سیامک ندیمی)

   سلام خانم محمدی عزیز مسافر خوب شیراز ما. بله همانطور که فرمودید کلا ارگ کریم خان و تمام وسایل و دکور آن مایه افتخار و غرور ما ایرانیان است که در آن برهه از زمان چقدر اوضاع کشور خوب و آرام بود.
   به امید خدا همیشه آرامش و صلح برای تمام مردم دنیا فراهم شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا