خانه لاری ها و بادگیر آن یکی از مکان های دیدنی شهر یزد می باشد که قدمت آن به زمان قاجار باز می گردد.این خانه توسط حاج محمد ابراهیم لاری در سال 1286 ساخته شده است.

مساحت زمین آن 1700 متر و زیر بنای آن 1200 متر مربع می باشد و جزو یکی از بزرگترین خانه های تاریخی حساب میشود.

فرزندان وی تا چند نسل در این خانه زندگی می کردند تا اینکه در سال 1363 هجری شمسی ، سازمان میراث فرهنگی این بنا را از مالکانش خریداری کرد.

در این صفحه برای شما درباره جزییات ساخت و معماری این اثر دیدنی توضیح میدهیم تا ضمن آشنایی با خانه لاری ها یزد ، هنگام سفر در تور یزد لذت بیشتری ببرید ، زیرا با شناخت جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد ، بخصوص که بدانید خانه های تاریخی چه خصوصیاتی دارند.

خانه لاری ها یزد
بادگیر خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها یزد از دوران قاجار تا به امروز

خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند.این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک ، با تعدادی ایوان ، تالار ، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد.

حیاط اصلی این خانه ، بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها ، تالارها و اتاق ها در اطراف آن قرارگرفته اند.این حیاط به شکل مستطیل شکل ساخته شده است.

جهت این خانه معروف از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط آن ،  ایوانی بلند قرار دارد.مهم ترین و بزرگ ترین قسمت خانه لاریها در این حیاط قرار دارد که وقتی در آن قدم میزنید و به مقیاس ها نگاه میکنید ، به صحت این گفته پی میبرید.

خانه لاری ها

حیاط های خانه لاری ها

حیاط کوچک تر ، ایوانی با نمایی بلندتر از دیگر نماها داشته و در مقابل آن یک پنج دری قرار دارد.

حیاط سوم بنا ، یک طبقه بلندتر از حیاط دوم است و فضاهای اطراف آن ارتباط کمی با دیگر بخش های خانه دارد.به این ترتیب، این حیاط ، بخشی کاملا مستقل از خانه است.

در قسمت جنوب شرقی نیز در کنار حیاط و رو به آن اتاق هایی قرار دارند ، در پشت این اتاق ها ، اتاق های دیگری که مختص به کارهای خدماتی می باشد قرار گرفته است.

سرداب ها یا انبارهای خانه با پلکان هایی به سطح حیاط ها یا راهروهای متصل به حیاط ها مرتبط می شوند ، این جزییات چنان منظم و زیبا معماری و طراحی شده اند که ساعتها شما را سرگرم نوع نظم و زیبایی خود میکند.

ایوان معروف خانه لاری ها

یکی از دلایل اهمیت ایوان بزرگ خانه ، اتاق ها و گوشوارهایی است که در دو طبقه و در اطراف آن قرار گرفته اند.

درب ها و پنجره های این اتاق ها به ایوان باز می شوند ودر پشت ایوان ، بادگیر بلندی قرار گرفته که از داخل حیاط به خوبی دیده می شو د، اما برخلاف معمول، که بادگیرها در آن زمان ، در محور اصلی حیاط قرار می گرفتند ، این بادگیر در گوشه ایوان واقع شده است و این برای بازدید کنندگان سوال میباشد که چرا در این حالت ساخته شده است؟.

در هنگام سفر به یزد و بازدید از این خانه حتما دلیلش را از راهنمای تور یزد بپرسید ، جواب جالبی دارد.

خانه لاری ها در یزد

همسایگان خانه لاریها یزد

هنگام نگاه کردن به جزییات خانه لاری ها یزد که شامل درب ها ، پنجره ها ، ارسی ها و اتاق های آئینه کاری و نقاشی شده آن میتوان یکی از نمونه های زیبا و دیدنی خانه های اعیانی قرن سیزدهم ایران را حس کرد.

این مجموعه همجوار بناهای تاریخی همچون مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر ، بقعه سید گلسرخ و برج و با روی یزد است.

اندرونی خانه لاری‌ها که امروزه به صورت بنایی کاملا مجزا از ساختمانی موسوم به خانه لاری‌ها وجود دارد.

همه این جزییات و زیبایی منظمی که در این خانه تاریخی یزد میبینید نیاز به فضایی زیادی دارد تا یک به یک در کنار هم ساخته شوند بهمین علت این بنا در مساحت 1700 متر ساخته شد.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خانه لاری ها یزد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور یزد تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037416
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از خانه لاری ها یزد را به ما بسپارید ، برای رزرو تور یزد در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور یزد کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر