خانه لاری ها و بادگیر آن یکی از مکان های دیدنی شهر یزد می باشد که قدمت آن به زمان قاجار باز می گردد. این خانه توسط حاج محمد ابراهیم لاری در سال 1286 ساخته شده است.

مساحت زمین آن 1700 متر و زیر بنای آن 1200 متر مربع می باشد و جزو یکی از بزرگترین خانه های تاریخی حساب میشود.

فرزندان وی تا چند نسل در این خانه زندگی می کردند تا اینکه در سال 1363 هجری شمسی، سازمان میراث فرهنگی این بنا را از مالکانش خریداری کرد.

در این صفحه برای شما درباره جزییات ساخت و معماری و تاریخچه خانه لاری ها یزد توضیح میدهیم تا ضمن آشنایی با این خانه تاریخی، هنگام سفر در تور یزد لذت بیشتری ببری. زیرا با شناخت جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد شد. بخصوص که بدانی این منزل های تاریخی چه خصوصیاتی دارند.

خانه لاری ها یزد
بادگیر خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها یزد؛ از دوران قاجار تا به امروز

معماری خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک، با تعدادی ایوان، تالار، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد.

حیاط اصلی این خانه، بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها، تالارها و اتاق ها در اطراف آن قرار گرفته اند. این حیاط به شکل مستطیل شکل ساخته شده است.

جهت این خانه از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط آن،  ایوانی بلند قرار دارد. مهم ترین و بزرگ ترین قسمت خانه لاری ها در این حیاط قرار دارد که وقتی در آن قدم می زنی و مقیاس ها رو می بینی، به صحت این گفته پی می بری.

خانه لاری ها

حیاط های خانه لاری ها

حیاط کوچک تر، ایوانی با نمایی بلندتر از دیگر نما ها داشته و در مقابل آن یک پنج دری قرار دارد.

حیاط سوم بنا، یک طبقه بلندتر از حیاط دوم است و فضا های اطراف آن ارتباط کمی با دیگر بخش های خانه دارد. به این ترتیب، این حیاط، بخشی کاملا مستقل از خانه است.

در قسمت جنوب شرقی نیز در کنار حیاط و رو به آن اتاق هایی قرار دارند. در پشت این اتاق ها، اتاق های دیگری که مختص به کارهای خدماتی می باشد قرار گرفته است.

سرداب ها یا انبارهای خانه با پلکان هایی به سطح حیاط ها یا راهروهای متصل به حیاط ها مرتبط می شوند. این جزییات چنان منظم و زیبا معماری و طراحی شده اند که ساعت ها شما را سرگرم نوع نظم و زیبایی خود می کند.

ایوان معروف خانه لاری ها

یکی از دلایل اهمیت ایوان بزرگ خانه، اتاق ها و گوشوار هایی است که در دو طبقه و در اطراف آن قرار گرفته اند.

درب ها و پنجره های این اتاق ها به ایوان باز می شوند و در پشت ایوان، بادگیر بلندی قرار گرفته که از داخل حیاط به خوبی دیده می شود. اما برخلاف معمول، که بادگیرها در آن زمان، در محور اصلی حیاط قرار می گرفتند. این بادگیر در گوشه ایوان واقع شده است و این برای بازدید کنندگان سوال می باشد که چرا در این حالت ساخته شده است؟

قبل از  سفر به یزد خوبه که درباره یزد اطلاعات بیشتری داشته باشی. در غیر اینصورت میتوانی از راهنمای تور درباره این بادگیر بپرسی؛ جواب جالبی دارد.

خانه لاری ها در یزد

همسایگان خانه لاریها یزد

هنگام نگاه کردن به جزییات خانه لاری ها یزد که شامل درب ها، پنجره ها، ارسی ها و اتاق های آئینه کاری و نقاشی شده آن میتوان یکی از نمونه های زیبا و دیدنی خانه های اعیانی قرن سیزدهم ایران را حس کرد.

این مجموعه همجوار بناهای تاریخی همچون مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر ، بقعه سید گلسرخ و برج و با روی یزد است.

اندرونی خانه لاری ‌ها که امروزه به صورت بنایی کاملا مجزا از ساختمانی موسوم به خانه لاری ‌ها وجود دارد.

همه این جزییات و زیبایی منظمی که در این خانه تاریخی یزد می بینی نیاز به فضایی زیادی دارد همان طور که در ویکی درج شده تا یک به یک در کنار هم ساخته شوند. به همین علت این بنا در مساحت 1700 متر ساخته شد.

آدرس خانه لاری ها:

یزد، خیابان امام، محله فهادان، مجاور هتل فهادان و زندان اسکندر.

ساعت بازدید خانه لاری ها:

این مجموعه از ساعت 8:00 صبح شروع به فعالیت کرده تا دم دم های غروب. معمولا در نیمه اول سال تا حدود ساعت 20:00 و در نیمه دوم تا حدود ساعت 17:00 دایر می باشد.

نقشه و آدرس خانه لاری ها یزد در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

خانه لاری ها یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. یزد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی یزد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده به یاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خانه لاریها که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور یزد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به یزد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتلهای یزد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس تور مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره خانه لاری ها در یزد، مدت زمان سفر به یزد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان عادی یا تور یزد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا