خانه های تاریخی یزد از مهمترین بخش های توریستی این شهر می باشند که شما را به دل تاریخ می برند، تاریخی سراسر از صفا و صمیمیت و آرامش.

اکثر مسافرت هایی که انجام می شه تجربه هتل ها و ساختمان های لوکس همراه با معماری نوین را برای مسافر به ارمغان خواهد آورد که در نوع خودش می تواند جذاب و جالب باشد. ولی گاهی یکسری مسافرت ها هستند که حال آدم رو خیلی بهتر می کنند و حس و حال جالبی رو تداعی می کنند. مسافرت هایی در دل تاریخ، تاریخی فراموش نشدنی که مایه افتخار و سرافرازی است.
یکی از این مسافرت ها، سفر با تور یزد (از تهران و سایر شهرها) می باشد و دیدار از خانه های تاریخی یزد که فوق العاده زیبا هستند و شگفت انگیز. چطور در دل یک کویر، چنان زندگی پر رونق و با صفایی در این خانه ها بود که قرنها ادامه داشت؛ ادامه ای با خوشی و صلح؟

در این صفحه با همکاری اعضای سایت whc.unesco.org و تیم تحقیقاتی فارا گشت در یزد، برای شما درباره جزییات ساخت و معماری خانه های تاریخی یزد توضیح می دهیم تا ضمن آشنایی با خانه های تاریخی، هنگام سفر با تور یزد از تهران یا از سایر شهرها لذت بیشتری ببری. زیرا با شناخت جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد شد.

 

خانه های تاریخی یزد
خانه تاریخی یزد

خانه های تاریخی یزد از ابتدا تا کنون

معماری خانه های تاریخی یزد

معماری ویژه خانه‎ های تاریخی مناطق کویری ایران غالبا از نوع درون‏گرا طراحی می شود و از این رو، نمای بیرونی ساختمان اغلب ساده و بی‏‌ پیرایه بوده و بخش عمده تزئینات مربوط به فضای اندرونی ساختمان است که ساکنین ساعت های متمادی در آن مشغول هستند.

در شهر یزد، خانه‎ های تاریخی یکی از مهم‏ترین نمادهای هویت فرهنگی و اجتماعی مردمان است که متاثر از اقلیم، نحوه زندگی، معیشت، طرز تفکر، مذهب، آداب و رسوم مردم خوب یزد می باشند بنابراین مرمت و بازسازی خانه های تاریخی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی می باشد.

بافت تاریخی شهر یزد

بافت تاریخی شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار را می توان گسترده ترین و یکی از اصولی ترین بافت های تاریخ ایران دانست که تجربه های متفاوتی در زمینه مداخله متولیان امر در شبکه معابر را در خود جای داده است. جالب است بدانی که بافت تاریخی یزد به عنوان دومین بافت خشتی دنیا و دست نخورده ترین بافت تاریخی کشور می باشد.

هر زمان که قصد سفر به یزد را داشته باشی پیشنهاد می کنم جزو برنامه های گشت و گذار خودت دیدار از خانه های تاریخی یزد را نیز بگنجانی تا لذت سفر شما از این سفر تاریخی چندین برابر شود.

خانه تاریخی محمودی یزد

خانه تاریخی محمودی یزد قسمتی از یک مجموعه بزرگ به نام خانه عرب ها می باشد که از دو خانه مجزا تشکیل شده است.
این خانه در محله فهادان بافت قدیم شهر یزد قرار دارد. قدمت این بنا به اواسط دوره قاجار باز می گردد و متعلق به طایفه ای از تجار، معروف به عرب های بحرینی بوده است.
تالار خانه محمودی در مركز آن قرار دارد. این تالار به شکل صلیب می باشد که دارای ارسی زیبا و بزرگی رو به حیاط می باشد. دو سه دری در دو طرف این تالار قرار گرفته است که فضای ورودی آنها با تالار مشترك است. تالار به اندازه دو طبقه ارتفاع داشته که در دو طرف طبقه بال، دو سه دری قرار دارد و در جلوی هر یك از آنها، ایوان کوچک ستون داری که مشرف به حیاط است؛ خودنمایی می کند.
سه دری های طبقه بالا یا گوشوارهای تالار با پنج درب به تالار باز می شوند که با باز شدن این درب ها، تالار وسیعی نمایان می شود که بر منزلت و شکوه تالار می افزاید. یك ایوان و یك تالار و دو پنج دری، از اجزای تشکیل دهنده حیاط خانه محمودی است. در دو طرف آنها نیز، سه دری ها و راهروها یك در میان قرار گرفته اند.

ویژگی های خانه محمودی یزد

از دیگر ویژگی های این خانه مساحت زیرزمین های آن می باشد. مساحت همه فضاهای زیر زمین تقریبأ معادل مساحت فضاهای طبقه اول است. اغلب این زیرزمین ها قاعده های منظمی دارند و بر روی سطوح داخلی آنها کار شده است. زیرزمین ها دارای ارتفاع زیادی می باشند. در میان این فضاها، سرداب بزرگ زیر تالار از اهمیت بیشتری برخوردار است. این فضای وسیع دارای دیوارها و سقف کار شده و مهم تر از همه، با ارتفاع زیاد می باشد. این سرداب از اصلی ترین فضاهای خانه بوده و مکانی آرام برای اوقات گرم سال است.
معماری این بنا متاثر از شرایط اقلیمی گرم و خشک کویری است. مصالح به کار رفته در این بنا عمدتاً بومی و سنتی است و شامل خشت، گل، آجر، سنگ، کاه، گچ، چوب و ساروج می باشد. هم اکنون بخش هایی از کل این مجموعه در اختیار صاحبان اصلی آن است. این خانه زیبا و با ارزش هم که به خانه محمودی موسوم است و جزو خانه های تاریخی یزد می باشد، در تملک سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

 

آدرس خانه تاریخ محمودی:

یزد، خیابان امام، محله فهادان، مقابل مسجد چهل محراب

خانه محمودی یزد

خانه تاریخی رسولیان یزد

خانه تاریخی رسولیان یزد از خانه های تاریخی دوره قاجار است که حدود 110 سال قدمت دارد و جلوهای از معماری سنتی و بومی یزد است. این خانه در مرکز بافت قدیم شهر یزد در محله سهل بن علی قرار گرفته است.
ساخت این بنا هم زمان با آخرین سال های دوره قاجار می باشد. در سال 1283 بنا به در خواست مرحوم حاج میرزا کاظم رسولیان توسط استاد محمد حسن محمد رحیم ساخته شده است.

مرمت خانه رسولیان یزد

خانه رسولیان به عنوان یکی دیگر از خانه های تاریخی یزد تا چندی پیش مسکونی بود؛  اما در سال 1368 ‏به صورت وقف در اختیار دانشگاه یزد قرار گرفت. پس از مرمت تبدیل به دانشکده معماری یزد شده است. بنا شامل دو بخش اندرونی و بیرونی می باشد. بخش بیرونی از اتاق ارسی، حوضخانه، تالار، زیرزمین و بادگیر تشکیل شده است. بخش اندرونی که قسمت خصوصی خانه می باشد، شامل اتاق های سه دری، پنج دری، بادگیر، تالار، کلاه فرنگی، ارسی و حیاط مشجر است. حد فاصل حیاط بیرونی و اندرونی، حمام خانه قرار گرفته است.

 

آدرس خانه تاریخی رسولیان:

یزد، خیابان امام، محله سهل بن علی، کوچه شهید صدوقی

خانه رسولیان یزد

خانه تاریخی لاری ها یزد

خانه تاریخی لاری ها یزد شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک، با تعدادی ایوان، تالار، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد. حیاط اصلی این خانه، بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها، تالارها و اتاق ها در اطراف آن قرار گرفته اند. این حیاط به شکل مستطیل شکل ساخته شده است.

معماری خانه لاری ها یزد

جهت این خانه معروف از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط آن، ایوانی بلند قرار دارد. مهم ترین و بزرگ ترین قسمت خانه لاری ها در این حیاط قرار دارد که وقتی در آن قدم میزنی و به مقیاس ها نگاه میکنی؛ به صحت این گفته پی میبری. یکی از دلایل اهمیت ایوان بزرگ خانه، اتاق ها و گوشوارهایی است که در دو طبقه و در اطراف آن قرار گرفته اند.

درب ها و پنجره های این اتاق ها به ایوان باز می شوند و در پشت ایوان، بادگیر بلندی قرار گرفته که از داخل حیاط به خوبی دیده می شود. اما برخلاف معمول، که بادگیرها در آن زمان، در محور اصلی حیاط قرار می گرفتند. این بادگیر در گوشه ایوان واقع شده است.

 

آدرس خانه تاریخی لاری ها:

یزد، خیابان امام، محله فهدان، مجاور عمارت کلاه‌فرنگی

خانه لاری ها

خانه تاریخی مرتاض یزد

خانه تاریخی مرتاض یزد در کوچه مرتاضیون شهر یزد قرار گرفته است و قدمت آن به زمان قاجار باز می گردد. این بنا از دو بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده که هر یک از این دو بخش دارای حیاط و ورودی جداگانه ای می باشند.
مساحت حیاط اندرونی حدوداً سه برابر مساحت حیاط بیرونی می باشد. تالار بزرگ آن از بناهای اطراف بلندتر است. این تالار در بالای حیاط قرار گرفته است و بر آن تسلط کامل دارد.

فضاهای مهم خانه مرتاض یزد

فضاهای مهم تر در محوطه اصلی خانه و فضاهای کم اهمیت، بین آن ها قرار دارند. این بنا در دو طبقه احداث گردیده است. حیاط بزرگ، حیاط مفصل تر و پر کارتر مجموعه است و ایوانی بزرگ با بادگیر در آن قرار دارد. همانطور که در منابع تریپ ادوایزر هم آمده است، پنجره ها و ارسی های چوبی و آب نما به زیبایی این خانه افزوده است همه این عوامل باعث شد که خانه مرتاض به عنوان یکی دیگر از خانه های تاریخی یزد جزو دیدنی های لذت بخش و با صفای آن شهر قرار گیرد.

 

آدرس خانه تاریخی مرتاض هندی:

یزد، خیابان ایرانشهر (رجایی)، کوچه گلچینان، به‌ طرف لرد باجوردی و کوچه مرتاضیون

خانه مرتاض یزد

نقشه شهر یزد در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

خانه های تاریخی یزد یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است. یزد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان می شود. اگر می خواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی یزد رو که برات آماده کردیم می تونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خانه های تاریخی یزد که برات شرح دادیم و می خواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور یزد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت می کنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتل ها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به یزد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه هتل های یزد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس می گیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره خانه های تاریخی یزد، مدت زمان سفر به یزد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان عادی یا تور یزد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ می دهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌ توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

 

02186037414
09208008108
تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا