خانه های تاریخی یزد از مهمترین بخش های توریستی این شهر میباشند که شما را به دل تاریخ میبرند ، تاریخی سراسر از صفا و صمیمیت و آرامش.

اکثر مسافرتهایی که انجام میشه تجربه هتلها و ساختمانهای لوکس همراه با معماری نوین را برای مسافر به ارمغان خواهد آورد که در نوع خودش میتواند جذاب و جالب باشد ولی گاهی یکسری مسافرت ها هستند که حال آدم رو خیلی بهتر میکنند و حس و حال جالبی رو تداعی میکنند ، مسافرتهایی در دل تاریخ ، تاریخی فراموش نشدنی که مایه افتخار و سرافرازی است.

یکی از این مسافرتها ، سفر به یزد میباشد و دیدار از خانه های تاریخی یزد که فوق العاده زیبا هستند و شگفت انگیز ، چطور در دل یک کویر ، چنان زندگی پر رونق و با صفایی در این خانه ها بود که قرنها ادامه داشت ، ادامه ای با خوشی و صلح؟

در این صفحه برای شما درباره جزییات ساخت و معماری خانه های تاریخی یزد توضیح میدهیم تا ضمن آشنایی با خانه های تاریخی ، هنگام سفر با تور یزد از تهران یا سایر شهرها لذت بیشتری ببرید ، زیرا با شناخت جاهای دیدنی یزد سفر شما کاملتر و جذاب تر خواهد شد.

خانه های تاریخی یزد
خانه تاریخی یزد

خانه های تاریخی یزد از ابتدا تا کنون

معماری خانه های تاریخی یزد

معماری ویژه خانه‎های تاریخی مناطق کویری ایران غالبا از نوع درون‏گرا طراحی میشود و از این رو ، نمای بیرونی ساختمان اغلب ساده و بی‏‌پیرایه بوده و بخش عمده تزئینات مربوط به فضای اندرونی ساختمان است که ساکنین ساعتهای متمادی در آن مشغول هستند.

در شهر یزد ، خانه‎های تاریخی یکی از مهم‏ترین نمادهای هویت فرهنگی و اجتماعی مردمان است که متاثر از اقلیم ، نحوه زندگی ، معیشت ، طرز تفکر ، مذهب ، آداب و رسوم مردم خوب یزد میباشند بنابراین مرمت و بازسازی خانه های تاریخی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی میباشد.

بافت تاریخی شهر یزد

بافت تاریخی شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار را می توان گسترده ترین و یکی از اصولی ترین بافتهای تاریخ ایران دانست که تجربه های متفاوتی در زمینه مداخله متولیان امر در شبکه معابر را در خود جای داده است. جالب است بدانید که بافت تاریخی یزد به عنوان دومین بافت خشتی دنیا و دست نخورده ترین بافت تاریخی کشور میباشد.

هر زمان که سفر به یزد داشته باشید پیشنهاد میکنم جزو برنامه های گشت و گذار خودتان دیدار از خانه های تاریخی یزد را نیز بگنجانید تا لذت سفر شما چندین برابر شود.

خانه تاریخی محمودی یزد

خانه تاریخی محمودی یزد قسمتی از یک مجموعه بزرگ به نام خانه عرب ها می باشد که از دو خانه مجزا تشکیل شده است.
این خانه در محله فهادان بافت قدیم شهر یزد قرار دارد.قدمت این بنا به اواسط دوره قاجار باز می گردد و متعلق به طایفه ای از تجار ، معروف به عرب های بحرینی بوده است.
تالار خانه محمودی در مركز آن قرار دارد.این تالار به شکل صلیب می باشد که دارای ارسی زیبا و بزرگی رو به حیاط می باشد.دو سه دری در دو طرف این تالار قرار گرفته است که فضای ورودی آنها با تالار مشترك است.تالار به اندازه دو طبقه ارتفاع داشته که در دو طرف طبقه بال ، دو سه دری قرار دارد و در جلوی هر یك از آنها، ایوان کوچک ستون داری که مشرف به حیاط است ، خودنمایی می کند.
سه دری های طبقه بالا یا گوشوارهای تالار با پنج درب به تالار باز می شوند که با باز شدن این درب ها ، تالار وسیعی نمایان می شود که بر منزلت و شکوه تالار می افزاید.یك ایوان و یك تالار و دو پنج دری ، از اجزای تشکیل دهنده حیاط خانه محمودی است.در دو طرف آنها نیز، سه دری ها و راهروها یك در میان قرار گرفته اند.

ویژگی های خانه محمودی یزد

از دیگر ویژگی های این خانه مساحت زیرزمین های آن می باشد. مساحت همه فضاهای زیر زمین تقریبأ معادل مساحت فضاهای طبقه اول است. اغلب این زیرزمین ها قاعده های منظمی دارند و بر روی سطوح داخلی آنها کار شده است. زیرزمین ها دارای ارتفاع زیادی می باشند. در میان این فضاها، سرداب بزرگ زیر تالار از اهمیت بیشتری برخوردار است. این فضای وسیع دارای دیوارها و سقف کار شده و مهم تر از همه، با ارتفاع زیاد می باشد. این سرداب از اصلی ترین فضاهای خانه بوده و مکانی آرام برای اوقات گرم سال است.
معماری این بنا متاثر از شرایط اقلیمی گرم و خشک کویری است.مصالح به کار رفته در این بنا عمدتاً بومی و سنتی است و شامل خشت، گل، آجر، سنگ، کاه، گچ، چوب و ساروج می باشد.هم اکنون بخش هایی از کل این مجموعه در اختیار صاحبان اصلی آن است.این خانه زیبا و با ارزش هم که به خانه محمودی موسوم است و جزو خانه های تاریخی یزد میباشد ، در تملک سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

خانه محمودی یزد

خانه تاریخی رسولیان یزد

خانه تاریخی رسولیان یزد از خانه های تاریخی دوره قاجار است که حدود 110 سال قدمت دارد و جلوهای از معماری سنتی و بومی یزد است.این خانه در مرکز بافت قدیم شهر یزد در محله سهل بن علی قرار گرفته است.
ساخت این بنا هم زمان با آخرین سال های دوره قاجار می باشد.در سال 1283 بنا به در خواست مرحوم حاج میرزا کاظم رسولیان توسط استاد محمد حسن محمد رحیم ساخته شده است.

مرمت خانه رسولیان یزد

خانه رسولیان بعنوان یکی دیگر از خانه های تاریخی یزد تا چندی پیش مسکونی بود ، اما در سال 1368 ‏به صورت وقف در اختیار دانشگاه یزد قرار گرفت.پس از مرمت تبدیل به دانشکده معماری یزد شده است.بنا شامل دو بخش اندرونی و بیرونی می باشد.بخش بیرونی از اتاق ارسی ، حوضخانه ، تالار ، زیرزمین و بادگیر تشکیل شده است.بخش اندرونی که قسمت خصوصی خانه می باشد ، شامل اتاق های سه دری، پنج دری، بادگیر، تالار، کلاه فرنگی، ارسی و حیاط مشجر است.حد فاصل حیاط بیرونی و اندرونی ، حمام خانه قرار گرفته است.

خانه رسولیان یزد

خانه تاریخی لاری ها یزد

خانه تاریخی لاری ها یزد شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند.این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک ، با تعدادی ایوان ، تالار ، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد.حیاط اصلی این خانه ، بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها ، تالارها و اتاق ها در اطراف آن قرارگرفته اند.این حیاط به شکل مستطیل شکل ساخته شده است.

معماری خانه لاری ها یزد

جهت این خانه معروف از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط آن ،  ایوانی بلند قرار دارد.مهم ترین و بزرگ ترین قسمت خانه لاری ها در این حیاط قرار دارد که وقتی در آن قدم میزنید و به مقیاس ها نگاه میکنید ، به صحت این گفته پی میبرید.یکی از دلایل اهمیت ایوان بزرگ خانه ، اتاق ها و گوشوارهایی است که در دو طبقه و در اطراف آن قرار گرفته اند.

درب ها و پنجره های این اتاق ها به ایوان باز می شوند ودر پشت ایوان ، بادگیر بلندی قرار گرفته که از داخل حیاط به خوبی دیده می شو د، اما برخلاف معمول، که بادگیرها در آن زمان ، در محور اصلی حیاط قرار می گرفتند ، این بادگیر در گوشه ایوان واقع شده است.

خانه لاری ها

خانه تاریخی مرتاض یزد

خانه تاریخی مرتاض یزد در کوچه مرتاضیون شهر یزد قرار گرفته است و قدمت آن به زمان قاجار باز می گردد.این بنا از دو بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده که هر یک از این دو بخش دارای حیاط و ورودی جداگانه ای می باشند.
مساحت حیاط اندرونی حدوداً سه برابر مساحت حیاط بیرونی می باشد. تالار بزرگ آن از بناهای اطراف بلندتر است. این تالار در بالای حیاط قرار گرفته است و بر آن تسلط کامل دارد.

فضاهای مهم خانه مرتاض یزد

فضاهای مهم تر در محوطه اصلی خانه و فضاهای کم اهمیت ، بین آن ها قرار دارند. این بنا در دو طبقه احداث گردیده است.حیاط بزرگ ، حیاط مفصل تر و پر کارتر مجموعه است و ایوانی بزرگ با بادگیر در آن قرار دارد. پنجره ها و ارسی های چوبی و آب نما به زیبایی این خانه افزوده است همه این عوامل باعث شد که خانه مرتاض بعنوان یکی دیگر از خانه های تاریخی یزد جزو دیدنی های لذت بخش و با صفای آن شهر قرار گیرد.

خانه مرتاض یزد

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده خانه های تاریخی یزد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنشون رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور یزد تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037416
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از خانه های تاریخی یزد را به ما بسپارید ، برای رزرو تور یزد در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور یزد کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر