بین سالهای 1867 الی 1869 (که مصادف است با سال 1248 هجری شمسی) کمپانی هند شرقی بعنوان اولین مرکز تجاری در بین بنادر ایران شروع به ساختن یک مرکز نمود که بعدها، ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار اسم گرفت.

این ساختمان تلگراف در اصل برای رونق دریانوردی، تجارت و ایجاد ارتباط بین هند، گوادر، چابهار، جاسک و بندرعباس توسط مجریان خط تلگراف ساخته شده است. تقریبا همزمان با نفوذ پرتغالیها در ایران بود.

اگر شما با تور چابهار به این شهر زیبا سفر کنی، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد. بنابراین در این صفحه توسط تیم تحقیقاتی فارا گشت اطلاعات کاملی از ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار را برای شما گرد آوری کردیم.

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها
تلگرافخانه انگلیسی ها

تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان پست چابهار دارای پنج مجموعه است که ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یکی از این مجموعه ها بود و بعنوان ساختمان اصلی نامیده میشود.

ساختمان اصلی در بافت جنوبی شهر و در بخش حاشیه شرقی خیابان مولوی و روبروی مهمان سرای کشتیرانی نبش خیابان اصلی است. و چهار ساختمان دیگر آن اطراف ساختمان اصلی که هم اکنون در محدوده اداره مخابرات شهرستان واقع شده است قرار دارد.

تلگرافخانه انگلیسیها چابهار

معماری ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار همانطور که در منابع خارجی آمده، یک بنای منحصر بفرد در 2 طبقه است. پوشش سایبان های شیروانی آن سفالی بوده و دارای قوسهایی هلالی است که خود نقش بسزایی در منحصر بفرد بودن از نظر زیبایی در شهر چابهار است.

این بنا دارای دو طبقه میباشد،  طبقه هم کف آن دارای زیربنای 630 مترمربع و طبقه اول 178 مترمربع زیربنا دارد. طبقه اول آن دارای دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی (همراه با سرویس های بهداشتی است) پوشش سقف ها مسطح با تیرهای چوبی است. هم چنین کف اتاق ها و راه پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی مقاومی پوشش داده شده است.
ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار علاوه بر رواقی که دورتا دور بنا احداث گردیده. دارای سایبانی با شیروانی سفالی در جلوی ساختمان بوده که در حاضر به علت فرسوده شدن چوب های آن سفال ها را جمع آوری کرده اند و هر کدام از اتاق ها در همکف دارای 2 در ورودی با قوس های هلالی است. همانطور که عرض کردم این خود یکی از دلایل زیبایی های این ساختمان میباشد.

تاریخچه تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یکی از معدود ساختمانهایی میباشد که در دوران قاجار در چابهار ساخته شد و همانطور که ذکر کردیم برای هدف تجارت و اطلاع رسانی احداث گردید.

نکته جالب در مورد این ساختمان این است که تا چند سال پیش اداره پست شهرستان چابهار در این ساختمان مستقر بوده و در 18 شهریور سال 1377 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ساختمان تلگرافخانه انگلیسیها چابهار

مصالح ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

در قسمت بالای درهای ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار 2 دریچه وجود دارد که به پشت بام رواق ها باز می شوند. این بنا دارای ویژگی مختص مناطق گرمسیری یعنی همان وجود رواق های هلالی دورتا دور است.
همیشه در شهرهای جنوبی ایران بعلت قرار گرفتن در ناحیه ای گرم که همراه با شرجی بودن همسایگی با دریا میباشد ساختمان ها متفاوت با سایر شهرها ساخته میشدند. که یکی از این تفاوت ها نوع مصالح ساخت و ساز میباشد. برای مثال در ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار مصالح استفاده شده از سنگ های رسوبی ماسه ای ساحلی در اندازه های مختلف میباشد. این خود نیز یکی دیگر از ویژگی های خاص این بنا شده است.

تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یکی از جاذبه های ساخته شده بدست انسان در چابهار میباشد و در کنار کوههای مینیاتوری چابهار و  آرامگاه سید غلام رسول چابهار در نزدیکی روستای تیس ، پلاژ ساحلی تیس و تالاب لیپار چابهار ، سفری پر از دیدنیهای جذاب برای شما در تور چابهار گردی میسازند.

نقشه و آدرس تلگرافخانه انگلیسی ها در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

تلگرافخانه یکی از جذابیتهای این شهر است. چابهار جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی چابهار رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی. صفحه تور چابهار فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه ).

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به چابهار و جاهای دیدنی زیبایش را ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی. این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در چابهار کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس مسافرتی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار؛ مدت زمان سفر به چابهار؛ امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان در ایام عادی یا تور چابهار نوروز خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند. پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر