بین سالهای 1867 الی 1869 (که مصادف است با سال 1248 هجری شمسی) کمپانی هند شرقی بعنوان اولین مرکز تجاری در بین بنادر ایران شروع به ساختن یک مرکز نمود که بعدها ، ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار نام گرفت.

این ساختمان تلگراف در اصل برای رونق دریانوردی ، تجارت و ایجاد ارتباط بین هند ، گوادر ، چابهار ، جاسک و بندرعباس توسط مجریان خط تلگراف ساخته شده است و تقریبا همزمان با نفوذ پرتغالیها در ایران بود.

اگر شما با تور چابهار به این شهر زیبا سفر کنید ، شناخت کامل جاهای دیدنی چابهار میتونه سفر خیلی خاطره انگیز و لذت بخشی را برای شما همراه داشته باشد ، بنابراین در این صفحه اطلاعات کاملی از ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار را برای شما گرد آوری کردیم.

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها
تلگرافخانه انگلیسی ها

تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان پست چابهار دارای پنج مجموعه است که ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یکی از انی مجموعه ها بود و بعنوان ساختمان اصلی نامیده میشود.

ساختمان اصلی در بافت جنوبی شهر حاشیه شرقی خیابان مولوی و روبروی مهمان سرای کشتیرانی نبش خیابان اصلی و چهار ساختمان دیگر آن اطراف ساختمان اصلی که هم اکنون در محدوده اداره مخابرات شهرستان واقع شده است قرار دارد.

تلگرافخانه انگلیسیها چابهار

معماری ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یک بنای منحصر بفرد در 2 طبقه است که پوشش سایبان های شیروانی آن سفالی بوده و دارای قوسهایی هلالی است که خود نقش بسزایی در منحصر بفرد بودن از نظر زیبایی در شهر چابهار است.

این بنا دارای دو طبقه میباشد ،  طبقه هم کف آن دارای زیربنای 630 مترمربع و طبقه اول 178 مترمربع زیربنا دارد.طبقه اول آن دارای دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی (همراه با سرویس های بهداشتی است) پوشش سقف ها مسطح با تیرهای چوبی است و هم چنین کف اتاق ها و راه پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی مقاومی پوشش داده شده است.
ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار علاوه بر رواقی که دورتا دور بنا احداث گردیده ، دارای سایبانی با شیروانی سفالی در جلوی ساختمان بوده که در حاضر به علت فرسوده شدن چوب های آن سفال ها را جمع آوری کرده اند و هر کدام از اتاق ها در همکف دارای 2 در ورودی با قوس های هلالی است و همانطور که عرض کردم این خود یکی از دلایل زیبایی های این ساختمان میباشد.

تاریخچه تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یکی از معدود ساختمانهایی میباشد که در دوران قاجار در چابهار ساخته شد و همانطور که ذکر کردیم برای هدف تجارت و اطلاع رسانی احداث گردید.

نکته جالب در مورد این ساختمان این است که تا چند سال پیش اداره پست شهرستان چابهار در این ساختمان مستقر بوده و در 18 شهریور سال 1377 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ساختمان تلگرافخانه انگلیسیها چابهار

مصالح ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار

در قسمت بالای درهای ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار 2 دریچه وجود دارد که به پشت بام رواق ها باز می شوند و این بنا دارای ویژگی مختص مناطق گرمسیری یعنی همان وجود رواق های هلالی دورتا دور است.
همیشه در شهرهای جنوبی ایران بعلت قرار گرفتن در ناحیه ای گرم که همراه با شرجی بودن همسایگی با دریا میباشد ساختمان ها متفاوت با سایر شهرها ساخته میشدند که یکی از این تفاوت ها نوع مصالح ساخت و ساز میباشد. برای مثال در ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار مصالح استفاده شده از سنگ های رسوبی ماسه ای ساحلی در اندازه های مختلف میباشد که این خود نیز یکی دیگر از ویژگی های خاص این بنا شده است.

تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار یکی از جاذبه های ساخته شده بدست انسان در چابهار میباشد و در کنار کوههای مینیاتوری چابهار و  آرامگاه سید غلام رسول چابهار در نزدیکی روستای تیس ، پلاژ ساحلی تیس و تالاب لیپار چابهار ، سفری پر از دیدنیهای جذاب برای شما در تور چابهار گردی میسازند.

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به چابهار داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای رزرو تور چابهار تماس بگیر.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور چابهار می‌توانید با شماره تلفن 02186037418 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور چابهار ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور چابهار ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی چابهار که در صفحه تور اقساطی چابهار شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

02186037418
09208008108

هماهنگ کردن لذت دیدار از ساختمان تلگرافخانه انگلیسی ها چابهار را به ما بسپارید ، برای رزرو تور چابهار در قسمت “لینکهای مفید” زیر روی کلمه تور چابهار کلیک یا تاچ کنید کنید.

تور چابهار آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر