موزه آب یزد

 

موزه آب یزد یکی از دیدنی ترین موزه های شهر یزد می باشد که هم زمان با برگزاری نخستین همایش بین المللی قنات در اردبیهشت ماه سال ۱۳۷۹ هجری شمسی در شهر یزد افتتاح شده است.

 

موزه آب یزد

موزه آب یزد

 

ساختمان موزه آب یزد که متعلق به شركت سهامي آب منطقه‌اي يزد است، در يكي از منحصر به فردترين منازل مسكوني دوره قاجار، معروف به خانه كلاهدوزها قرار دارد. این ساختمان داراي 720 متر مربع مساحت مي‌باشد. در سال 1266 هجري شمسي به دستور حاج سيد علي اكبر كلاهدوز، كه تاجر بلند آوازه آن زمان بود، ساخت بنا آغاز گرديد و در سال 1308 هجري قمري به پايان رسید. روزگاري دو قنات به اسامي رحيم آباد و زارچ از زير اين بنا عبور مي‌كردند. هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ با کانالی به طول 75 كيلومتر در زير حياط اين عمارت در جريان است.

.

معماری موزه آب یزد

موزه آب یزد یک هنر معماری بسیار زیبا و بی نطیر می باشد. بنا از ۵ طبقه تشکیل شده و انشعاب دو کاریز رحیم‌آباد و زارچ از طبقه اول آن می‌گذرد. طبقه دوم که در عمق ۱۰ متری زمین قرار دارد، به شکل هشت ضلعی است و به دلیل برخورداری از دمای ثابت، محل مناسبی برای نگه داری و ذخیره خوراکی‌ها بوده است. در این قسمت حوضی قرار دارد که با عبور آب قنات از آن، هوای آنرا همیشه خنک و مطبوع نگاه می دارد. طبقه سوم که همان زیرزمین خانه به شمار می‌رود، دارای اتاق و دالان‌های متعددی می‌باشد که در روزهای گرم تابستان محل سکونت اهالی خانه بوده است. طبقه چهارم که همکف می‌باشد، از بخش‌های مختلفی همچون اتاق‌های پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمه خانه تشکیل شده است. طبقه پنجم، پشت بام خانه است. در این طبقه چاه‌خانه‌ای وجود داشته که دو نفر آبكش با استفاده از چرخ چاه، آب را از آن‌برداشت و به درون منبعي كه هنوز هم موجود است ريخته و آن را پر مي‌کردند تا به وسيله دو شير آب به مصرف اهل منزل برسد. پشت منبع حوض كوچكي است كه با پرشدن آب آن، فواره‌هاي حوض حياط فوران مي‌كردند.

نقوش گچ کاری ساختمان خانه کلاهدوزها در نوع خود کم نظیر می باشد و به نقش های گیاهی مشهور است. این نقشه ها شامل نقش گل ها، گیاهان و حیوانات می شود که در سال های اخیر مورد مرمت قرار گرفته اند.

موزه آب شهر یزد

موزه آب شهر یزد

این موزه آب یزد به دلیل نزدیکی به میدان امیر چخماق، مورد توجه گردشگران زیادی قرار می گیرد. در این موزه لوازم و آثار تاریخی مربوط به آب مانند لوازم حفر قنات، ابراز و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگه داری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیاء ارزشمند دیگر نگه داری می شود..

.

تعدادی از اشیا نگه داری شده در موزه به دلیل قدمت بالا منحصر به فرد می باشند. برای نمونه، چند مشربه از هزار سال پیش در این موزه در معرض دید همگان قرار گرفته که از آنها در کتاب‎های تاریخی کهن به عناوین مختلف یاد کرده‎اند. هم‌چنین ظرفی شیشه‎ای با لوله‎های جانبی در این موزه وجود دارد که صدها سال پیش، آب را داخل آن می‎ریختند و در محوطه بالایی آن برف قرار می‎دادند. این ظرف چون دو جداره است، برف به مرور زمان آب شده و باعث می شد که این آب همواره خنک، تازه و عاری از هر گونه آلودگی، به دلیل عدم ورود حشرات به آن، باشد.

موزه آب یزد راه پله

موزه آب یزد راه پله

از دیگر دیدنی های این موزه می توان به ماکت چگونگی گردش آب قنات‎ها اشاره کرد. متاسفانه میراث فرهنگی هیچ نقشی در راه‎اندازی این موزه نداشته و حتی این خانه توسط شرکت آب منطقه‎ای استان از میراث فرهنگی خریداری شده است. البته اخیرا مذاکراتی انجام شده که اداره، حفظ و بهره‎برداری از این موزه شاید به بخش خصوصی یا میراث فرهنگی و یا مرکز بین‎المللی قنات کشور سپرده شود. بطور کلی موزه آب یزد در حال حاضر یکی از بی‌نظیر ترین موزه‌های آب در دنیا می‌باشد.

.

تور زمینی و هوایی

تور زمینی و هوایی

 

برای دیدار و بازدید از نزدیک موزه آب یزد میتوانید در تور یزد فارا گشت کوروش کبیر ثبت نام کنید

با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما بهترین راهنمایی ها را در مورد تور یزد از قبیل بهترین زمان سفر و بهترین شرایط نرخ طبق سلیقه شما برایتان داشته باشند

021-66979177

09128000105