میدان امیر چخماق یزد و مجموعه بی نظیر تاریخی آن در شهر یزد یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد میباشد ، که در قرن نهم هجری ساخته شده است از شاخص ترین مجموعه بناهای تاریخی این شهر می باشد.

امیر جلال الدین چخماق از سرداران  شاهرخ تیموری بود که به دستور وی حاكم یزد گردید. او با همكاری همسر خود فاطمه خاتون مجموعه ای شامل تكیه، میدان، حمام، تعدادی كاروانسرا، خانقاه، قنادخانه، چاه آب و مسجد را بنا کرده است. مهمترین بنای این مجموعه مسجدی است که به مسجد امیرچخماق یا مسجد جامع نو شهرت دارد. در شمال مسجد نیز میدانی بنا کرده که میدان امیرچخماق نامیده شده است. این میدان هنوز پابرجاست و مرکز شهر یزد است.

در این صفحه میخواهیم از جزییات و جذابیتهای این میدان صحبت کنیم تا شما با یزد بیشتر آشنا شوید و تور یزد ی که میروید برایتان بسیار جذاب تر و کاملتر شود.

مجموعه میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق یزد مجموعه ای بی نظیر

مجموعه های تاریخی میدان امیر چخماق

این میدان در دوران  صفویه نیز به همین نام خوانده می شد. در زمان شاه عباس برخی از این آثار بازسازی شده اند. از جمله چهار سوقی که بر روی کاروانسرا ساخته شده‌ است و آن را دیدنی تر کرده است.

در شرق میدان امیر چخماق، بازاری به نام حاجی قنبر وجود دارد. این شخص به امر جهانشاه قره قریونلو به حکومت یزد رسیده بود و این بازار به دستور او بنا شده است. وی آثار دیگری هم در شهر یزد بنا کرده است. بعدها بر سر در این بازار دیدنی ، بنای زیبا و بلندی به شکل بناهای موجود در تکیـه‌های یزد سـاخته شد.

امیر چخماق یزد و جذابیتش

در اوایل قرن سیزدهم هجری، میدان جلوی مسجد و سردر بازار ، به حسینیه تبدیل شده است. البته در آن زمان ، این مکان نقش حسینیه را نداشت ، چون ساخت چنین مکان هایی از زمان صفویه به بعد در ایران رایج شد.

حسینیه امیر چخماق توسط یکی از فرمانروایان یزد در آن دوران خراب گردید. اما هم اکنون این بنا توسط اساتید معماری و دوستاران اماکن تاریخی در حال بازسازی می باشد تا دوباره به  حسینیه تبدیل شود و همچون مسجد جامع یزد یک اثر تاریخی زیبا است.

نخل 450 ساله میدان امیر چخماق یزد

نخل بزرگ از دیدنی های دیگر این میدان است که به نخل حیدری ها نیز معروف است. بنا بر روایات، قدمت این نخل به ۴۵۰ سال پیش و زمان صفویه بر می گردد. برخی این نخل را کهن‌ترین نخل جهان می دانند. البته عده ای نیز نخل میدان شاه ولی در تفت را با ۶۰۰ سال قدمت، کهن‌ترین نخل موجود نامیده اند.

بلندی این نخل 8.5 متر است و اضلاع آن نیز 8.5*8.5 است.این نخل مجموعه مشبکی از چوبهای تراشیده شده با گره چینی ها و تیرهای بزرگ است که تقریبا به شکل درخت سرو (نماد آزادگی) ساخته شده است.

نخل 450 ساله میدان امیر چخماق یزد

بخشی از میدان امیر چخماق تا پیش از زمان پهلوی به گورستان نیز تبدیل شده بود و تعدادی از مردم به خاطر حسینیه موجود در آن، مردگان خود را آنجا خاک می‌کردند. اما از زمان پهلوی جلوی این کار گرفته شد و گورها ویران گردید، در نتیجه دوباره این میدان به صورت قبلی خود بازگشت.

یکی دیگر از بناهای این میدان که در ضلع جنوبی آن قرار دارد، مسجد امیر چخماق می باشد. ساخت این مسجد در سال 841 به پایان رسیده است

در کنار این دیدنیهای تاریخی حوض مقابل تکیه امیر چخماق نیز یکی دیگر از زیبایی های این میدان به شمار می رود که در میان خود تعدادی مجسمه مسی دارد. این مجسمه ها که حاصل هنر مجسمه سازان مختلفی هستند در دو دهه گذشته به این مجموعه اضافه شده اند.

میدان امیر چخماق یزد و ثبت ملی

تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ هجری شمسی و  مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ بطور مستقل  در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند. همچنین این بناها و دیگر الحاقات به عنوان مجموعه امیر چخماق نیز به ثبت ملی رسیده‌است.

میدان امیر چخماق یزد و مجموعه اطراف آن از زیباترین دیدنی های شهر یزد می باشد که هر ساله هزاران گردشگر خارجی و ایرانی را به سوی خود جلب می کند. به شما پیشنهاد میکنیم در تور یزد حتما از این میدان زیبا و همینطور زندان اسکندر یزد ، باغ دولت آباد یزد ، مسجد جامع یزد ، خانه لاری ها و بقعه دوازده امام یزد دیدن کنید و تمام گفته های این صفحه را از نزدیک ببنید و لذت ببرید.

آب انبار یزد
میدان امیر چخماق یزد

آب انبار های میدان امیر چخماق

یکی دیگر از بخش های مجموعه امیرچخماق، آب انبارهای آن است که تعداد آنها به 3 عدد می رسیده؛ اما یکی از آنها به نام آب انبار میدان از بین رفته و امروزه تنها دو اثر از آب انبارها به عنوان بنای تاریخی باقی مانده است. این آب انبار ها تا حدود 40 سال پیش همچنان مورد استفاده عموم مردم بوده و با ورود شبکه آب لوله‌کشی به شهرها، از آنها استفاده نمیشود.

در نزدیکی این میدان موزه آب یزد نیز وجود دارد موزه ای که اطلاعات جالبی در مورد قنات ها و آبرسانی های قدیمی در یزد را به شما میدهد ، شما هنگام سفر به یزد و بازدید از مجموعه میدان امیر چخماق میتوانید از این موزه بسیار زیبا هم دیدن کنید.

در همه ساعات شبانه روز می توانید از این میدان زیبا بازدید کنید. به ویژه در شب ها که نورپردازی خاص آن جلوه ای متفاوت و فوق العاده ای را برای شما به نمایش می گذارد .

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و مسیر حرکت تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037412 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه کنید و کلیک نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های تور یزد ، خدمات گشت ها ، ترانسفر رفت و برگشت و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.

هماهنگ کردن لذت دیدار از میدان امیر چخماق این اثر فوق العاده دیدنی در یزد را به ما بسپارید ، در قسمت لینکهای مفید روی کلمه تور یزد کلیک کنید.