میدان امیر چخماق یزد و مجموعه بی نظیر تاریخی آن در این شهر یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد می باشد، که در قرن نهم هجری ساخته شده است. این مجموعه از شاخص ترین بناهای تاریخی این شهر می باشد.

امیر جلال الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری بود که به دستور وی حاكم یزد گردید. او با همكاری همسر خود فاطمه خاتون مجموعه ای شامل تكیه، میدان، حمام، تعدادی كاروانسرا، خانقاه، قنات خانه، چاه آب و مسجد را بنا کرده است. مهمترین بنای این مجموعه مسجدی است که به مسجد امیرچخماق یا مسجد جامع نو شهرت دارد. در شمال مسجد نیز میدانی بنا کرده که میدان امیر چخماق اسم گذاری شده است. این میدان هنوز پا برجاست و مرکز شهر یزد است.

در این صفحه می خواهیم توسط سایت ویکی و تیم تحقیقاتی فارا گشت از جزییات و جذابیت های این میدان صحبت کنیم. تا شما با یزد بیشتر آشنا شوی و زمانی که با تور یزد  به این شهر زیبا سفر می کنی، کامل تر و حرفه ای تر از آن دیدن کنی.

مجموعه میدان امیر چخماق یزد

همه چیز راجب امیر چخماق یزد

مجموعه های تاریخی میدان امیر چخماق

این میدان در دوران  صفویه نیز به همین اسم خوانده می شد. در زمان شاه عباس برخی از این آثار باز سازی شده اند. از جمله چهار سوقی که بر روی کاروانسرا ساخته شده‌ است و آن را دیدنی تر کرده است.

در شرق میدان امیرچخماق، بازاری به اسم حاجی قنبر وجود دارد. این شخص به امر جهانشاه قره قریونلو به حکومت یزد رسیده بود و این بازار به دستور او بنا شده است. وی آثار دیگری هم در شهر یزد بنا کرده است. بعدها بر سر در این بازار دیدنی، بنای زیبا و بلندی به شکل دیگر بناهای موجود و معروف در تکیـه‌ های شهر یزد سـاخته شد.

امیر چخماق یزد و جذابیتش

در اوایل قرن سیزدهم هجری، میدان جلوی مسجد و سردر بازار، به حسینیه تبدیل شده است. البته در آن زمان  این مکان نقش حسینیه را نداشت، چون ساخت چنین مکان هایی از زمان صفویه به بعد در ایران رایج شد.

حسینیه امیر چخماق توسط یکی از فرمانروایان یزد در آن دوران خراب گردید. اما هم اکنون این بنا توسط اساتید معماری و دوستاران اماکن تاریخی در حال بازسازی می باشد تا دوباره به  حسینیه تبدیل شود و همچون مسجد جامع یزد یک اثر تاریخی زیبا است.

نخل 450 ساله میدان امیر چخماق یزد

نخل بزرگ از دیدنی های دیگر این میدان است که به نخل حیدری ها نیز معروف است. بنا بر روایات، قدمت این نخل به ۴۵۰ سال پیش و زمان صفویه بر می گردد. برخی این نخل را کهن‌ ترین نخل جهان می دانند. البته عده ای نیز نخل میدان شاه ولی در تفت را با ۶۰۰ سال قدمت، کهن‌ ترین نخل موجود اسم گذاری شده است.

بلندی این نخل 8.5 متر است و اضلاع آن نیز 8.5 در 8.5 است. این نخل مجموعه مشبکی از چوبهای تراشیده شده با گره چینی ها و تیرهای بزرگ است که تقریبا به شکل درخت سرو (نماد آزادگی) ساخته شده است.

نخل 450 ساله میدان امیر چخماق یزد

بخشی از میدان امیر چخماق تا پیش از زمان پهلوی به گورستان نیز تبدیل شده بود و تعدادی از مردم به خاطر حسینیه موجود در آن، مردگان خود را آنجا خاک می‌ کردند. اما از زمان پهلوی جلوی این کار گرفته شد و گورها ویران گردید. در نتیجه دوباره این میدان به صورت قبلی خود بازگت.

یکی دیگر از بناهای این میدان که در ضلع جنوبی آن قرار دارد، مسجد امیر چخماق می باشد. ساخت این مسجد در سال 841 به پایان رسیده است.

در کنار این دیدنی های تاریخی حوض مقابل تکیه امیر چخماق نیز یکی دیگر از زیبایی های این میدان به شمار می رود که در میان خود تعدادی مجسمه مسی دارد. این مجسمه ها که حاصل هنر مجسمه سازان مختلفی هستند در دو دهه گذشته به این مجموعه اضافه شده اند.

میدان امیر چخماق یزد و ثبت ملی

تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ هجری شمسی و  مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ بطور مستقل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند. همچنین این بناها و دیگر الحاقات به عنوان مجموعه امیرچخماق نیز به ثبت ملی رسیده‌ است.

میدان امیر چخماق یزد و مجموعه اطراف آن از زیباترین دیدنی های شهر یزد می باشد که هر ساله هزاران گردشگر خارجی و ایرانی را به سوی خود جلب می کند. به شما پیشنهاد میکنیم در تور یزد فارا گشت حتما از این میدان زیبا و همینطور زندان اسکندر یزد ، باغ دولت آباد ، مسجد جامع یزد ، خانه لاری ها و بقعه دوازده امام یزد دیدن کنی و تمام گفته های این صفحه را از نزدیک ببینی و لذت ببری.

آب انبار یزد
میدان امیر چخماق یزد

آب انبار های میدان امیر چخماق

یکی دیگر از بخش های مجموعه امیرچخماق، آب انبارهای آن است که تعداد آنها به 3 عدد می رسیده. اما یکی از آنها به نام آب انبار میدان از بین رفته و امروزه تنها دو اثر از آب انبارها به عنوان بنای تاریخی باقی مانده است. این آب انبار ها تا حدود 40 سال پیش همچنان مورد استفاده عموم مردم بوده و با ورود شبکه آب لوله‌ کشی به شهرها، از آنها استفاده نم یشود.

در نزدیکی این میدان موزه آب یزد نیز وجود دارد موزه ای که اطلاعات جالبی در مورد قنات ها و آبرسانی های قدیمی در یزد را به شما می دهد. شما هنگام سفر به یزد و بازدید از مجموعه میدان امیر چخماق میتوانی از این موزه بسیار زیبا هم دیدن کنی.

نقشه و آدرس مجموعه امیر چخماق یزد در گوگل مپ

اطلاعات جاهای دیدنی فارا گشت کوروش

امیر چخماق از جاذبه های دیدنی این شهر هستند. یزد جاهای دیدنی فوق العاده زیبای زیادی دارد که با دیدن اونها لذت هر نوع سفری دو چندان میشود. اگر میخواهی بدونی که این شهر چه جاذبه های دیگه ای داره، صفحه وبلاگ تخصصی یزد رو که برات آماده کردیم میتونی ببینی. مطمئنا خوشت میاد:

اگر مشتاق هستی یه مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده مجموعه و میدان امیرچخماق که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی، صفحه تور یزد فارا گشت رو حتما ببین. ( برای انتخاب یه سفر فراموش نشدنی کمکت میکنه. )

اطلاعات کامل تورها فارا گشت کوروش کبیر
اطلاعات کامل هتلها فارا گشت

تصمیم گرفتی بری به یزد و جذابیت های این شهر رو ببینی؟ مطمئنا یکی از دغدغه هات انتخاب محل اقامتی خواهد بود که قرار است شب را در آنجا استراحت کنی، این محل اقامت باید از نظر تمیزی، امکانات و قیمت مناسب سلیقه شما باشه. سلیقه شما چیه؟ صفحه رزرو هتل در یزد کاملترین اطلاعات رو درباره هتل ها به شما میده تا بهترین انتخاب محل اقامت رو داشته باشی:

وقتی با آژانس هواپیمایی و مسافرتی فارا گشت تماس میگیری همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره میدان امیر چخماق یزد، مدت زمان سفر به یزد، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان عادی یا تور یزد نوروز و خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالت راحت باشد.

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست. پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور می‌توانی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایی.

02186037414
09208008108
تور یزد آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر