استان یزد جلوه هایی از باشکوه ترین میراث فرهنگی تاریخ ایران را دارا می باشد. تا حدود نیم قرن پیش، ساخت و سازها در یزد با خشت خام انجام می شد و معماران یزدی از خاک، کیمیا می ساختند. ساختمان هایی می ساختند که به طرز عجیبی با گرمای سوزنده تابستان و سرمای سوزنده زمستان منطقه ، تناسب و هماهنگی داشت.

جالب است بدانید در هجدهمین اجلاس جهانی بنیاد جهانی انرژی که در دی ماه نود و شش به میزبانی ایران برگزار گردید ، شهر یزد به واسطه تاریخ و فرهنگ مردمش و اجرای برنامه جامع توسعه پایدار در بخش های: فرهنگ سازی، ساخت و ساز سبز، سلامت، ایمنی و امنیت، انرژی،حمل و نقل سبز، آب ، پسماند،آی سی تی، گردشگری سبز و زیباسازی و فضاهای شهری، عنوان شهر پایدار جهان را کسب کرد و موفق به دریافت نشان ویژه بنیاد جهانی انرژی و عنوان الگوی دیگر شهرهای جهان شد و بهمچنین این شهر ثبت یونسکو بعنوان یک شهر تاریخی جذاب قدمت دار گردید که به شما پیشنهاد میکنیم که در غالب تور یزد از آن دیدن کنید و لذت دیدار از جاهای دیدنی یزد را از نزدیک تجربه کنید.

یزد دارای جاذبه های تاریخی ، فرهنگی بسیار زیادی است و برای شما که علاقمند هستید مسافرتی داشته باشید پر از جاهای دیدنی و لذت بخش یکی از بهترین انتخابها تور یزد میباشد چون هم شما را با جاهای دیدنی یزد با عنوان تور گشت یزد آشنا میکند که در دنیا معروف است به شهر تاریخ و هم خاطره سفری میسازد که سالهای سال از آن یاد میکنید.

جاهای دیدنی یزد

تور یزد گردی

جاهای دیدنی یزد

تور گشت یزد

یزد معروف است به شهر ترین ها ، یعنی زیباترین و جذاب ترین جاهای دیدنی را که در دنیا کم نظیر است ، میتوانید در یزد از نزدیک ببینید. یزد جایی است شبیه یک شهرک سینمایی بزرگ که زندگی و رنگ در آن جریان دارد.برای اینکه با این شهر آشنا شوید اکثر جاهای دیدنی یزد را در این صفحه برای شما شرح میدهیم.

آیکون تورهای ساحلی فارا گشت کوروش کبیر

مجری اصلی یزد

آژانس هواپیمایی فارا گشت کوروش کبیر بعنوان یکی از مجریان برتر تور یزد در ایران ، برای شما کاملترین تور یزد گردی را اجرا میکند یعنی روزهای مختلفی میتوانید در طی سفرتان به یزد ، از جاهای دیدنی یزد همراه با راهنمای محلی ، حرفه ای و تحصیلکرده که برایتان فراهم کردیم دیدن کنید و لذت ببرید.

موزه آب یزد یکی از جاهای دیدنی یزد

موزه آب یزد یکی از دیدنی ترین موزه های شهر یزد می باشد که هم زمان با برگزاری نخستین همایش بین المللی قنات در اردبیهشت ماه سال ۱۳۷۹ هجری شمسی در شهر یزد افتتاح شده است.

ساختمان موزه آب یزد که متعلق به شركت سهامي آب منطقه‌اي يزد است، در يكي از منحصر به فردترين منازل مسكوني دوره قاجار، معروف به خانه كلاهدوزها قرار دارد. این ساختمان داراي 720 متر مربع مساحت مي‌باشد. در سال 1266 هجري شمسي به دستور حاج سيد علي اكبر كلاهدوز، كه تاجر بلند آوازه آن زمان بود، ساخت بنا آغاز گرديد و در سال 1308 هجري قمري به پايان رسید. روزگاري دو قنات به اسامي رحيم آباد و زارچ از زير اين بنا عبور مي‌كردند. هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ با کانالی به طول 75 كيلومتر در زير حياط اين عمارت در جريان است.

 

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای نوآور معماری مساجد ایران به شمار می رود و یکی از جاهای دیدنی یزد میباشد که تزئینات زیبا و منحصر به فرد آن جلوه ای ویژه به آن بخشیده است.در کتب تاریخی یزد بیان شده  است که این مسجد را بر روی آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای آن توسط علاء الدوله گرشاسب نهاده شده است.

مسجد جامع یزد در قرن ششم هجری قمری و به دستور گرشاسب از نوادگان علاء الدوله کالنجار ساخته شده بود و بنای اصلی مسجد کنونی از آثار سید رکن الدین محمد قاضی و مربوط به دوران حکومت آل مظفر در قرن هشتم و نهم هجری قمری است. سید رکن الدین پس از احداث بقعه، میدان، آب انبار و ساعت در این شهر به تعمیر و تجدید بنای این مسجد پرداخت. اصیل‌ترین بخشهای هنر معماری بی نظیر ایرانی در گچ کاری‌، شبستان، صحن، گنبد، کاشی کاری و مناره های برافراشته آن به چشم می خورد.

 

میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق یزد و مجموعه تاریخی امیر چخماق که در تور یزد  خواهید دید ، در قرن نهم هجری ساخته شده است از شاخص ترین مجموعه بناهای تاریخی این شهر می باشد و این میدان امیر چخماق یزد جزو جاهای دیدنی یزد میباشد.

امیر جلال الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری بود که به دستور وی حاكم یزد گردید. او با همكاری همسر خود فاطمه خاتون مجموعه ای شامل تكیه، میدان، حمام، تعدادی كاروانسرا، خانقاه، قنادخانه، چاه آب و مسجد را بنا کرده است. مهمترین بنای این مجموعه مسجدی است که به مسجد امیر چخماق یزد یا مسجد جامع نو شهرت دارد. در شمال مسجد نیز میدانی بنا کرده که میدان امیر چخماق نامیده شده است. این میدان هنوز پابرجاست و مرکز شهر یزد است.

 

زندان اسکندر یزد

زندان اسکندر یزد یا همان مدرسه ضیائیه در حقیقت مدرسه‌ای است با حدود ۸ قرن قدمت که در محله فهادان شهر یزد ، از کهن ‌ترین محله‌های این شهر قرار گرفته است.

گفته می شود، این ساختمان زندان اسکندر یزد در ابتدا به وسیله اسکندر مقدونی با کاربری زندان بنا شده است و بعدها با تغییر کاربری به صورت مدرسه مورد استفاده قرارگرفته است. در عین حال گفته می شود این مدرسه در سال 631 هجری قمری توسط ضياءالدين حسين رضی بنا گرديده و در سال 705 هجری قمری توسط پسرانش مجدالدين حسن و شرف الدين علی تكميل شده است.شما میتوانید در تور گشت یزد از این اثر دیدن کنید و به لیست یزدگردی خودتان اضافه کنید.

باغ دولت آباد و جاهای دیدنی یزد

باغ دولت آباد یزد یکی از مکان های دیدنی شهر یزد می باشد که در مرکز شهر یزد و درون بافت تاریخی شهر قرار دارد. این باغ در سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط محمد تقی خان معروف به خان بزرگ ساخته شده است. او سرسلسله خاندان خوانین یزد بود. مرحوم محمد تقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند و سپس دارالحکومه خو د را بنا کرد.

مساحت این باغ در حدود 70000 متر مربع می باشد. فضای سبز باغ را درختانی مانند انگور و سرو و کاج تشکیل داده اند و در حاشیه، باغچه های باغ پر از گل‌های محمدی و سرخ قرار دارد.

این باغ از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی، مراسم ورزشی و اداره امور شهر و باغ اندرونی، بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به شمار می رفته است.

بخش درونی شامل: ساختمان هشتی (بادگیر تابستانه)، حرمسرا، بهشت آیین، مطبخ، برج دیدبانی، آب انبار خصوصی، اصطبل تابستانه و زمستانه است.در تور یزد گردی حتما از این اثر زیبا دیدن کنید.

خانه لاری های یزد

خانه لاری ها و بادگیر آن یکی از مکان های دیدنی شهر یزد می باشد که قدمت آن به زمان قاجار باز می گردد. این خانه توسط حاج محمد ابراهیم لاری در سال 1286 ساخته شده است. مساحت زمین آن 1700 متر و زیربنای آن 1200 متر مربع می باشد. فرزندان وی تا چند نسل در این خانه زندگی می کردند. در سال 1363 هجری شمسی، سازمان میراث فرهنگی این بنا را از مالکانش خریداری کرد.

خانه لاری ها شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک، با تعدادی ایوان، تالار، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد. حیاط اصلی، بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها، تالارها و اتاق ها در اطراف آن قرارگرفته اند. این حیاط به شکل مستطیل است، جهت آن از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط آن، ایوانی بلند قرار دارد. مهم ترین و بزرگ ترین قسمت خانه در این حیاط قرار دارد.

در قسمت جنوب شرقی نیز در کنار حیاط و رو به آن اتاق هایی قرار دارند، در پشت این اتاق ها، اتاق های دیگری که مختص به کارهای خدماتی می باشد قرار گرفته است.

 

زیارتگاه چک چک

استان یزد محل زندگی تعداد زیادی از زرتشتیان جهان است و شاید بتوان گفت که مهمترین زیارتگاه‏ های زرتشتیان نیز در این استان قرار دارد. یکی از معروف ترین زیارتگاه‏ های مذکور، زیارتگاه چک چک یا چک چکو می باشد. این زیارتگاه در بین زرتشتیان به پیر سبز نیز معروف است.

زیارتگاه چک چک که در تور یزدگردی بعنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد از آن بازدید خواهید کرد در کوهی زیبا، در حدود 52 کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است. گفته می‌شود نام چک چک یا چک چکو از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود.

زرتشتیان از سراسر دنیا، هر ساله از روز ۲۴ خرداد ماه به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند. از مراسم ویژه این مکان می توان به خواندن اوستا و نیایش اهورامزدا، پختن نوعی آش و غذاهای دیگر برای نذورات و دستگیری از مستمندان اشاره کرد. هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه  برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.

جاهای دیدنی یزد 8
کاروانسرای عباسی و جاهای دیدنی یزد

کاروانسرای شاه عباسی میبد یزد از جمله کاروانسرهای سبک صفوی است که در میبد استان یزد واقع شده است این بنا با شیوه معروف چهار ایوانی و با آجر ساخته شده است. ساختمان کاروانسرا شامل ساباط، ایوان های بیرونی، هشتی ورودی، حیاط مرکزی، حوضخانه و مهتابی و چهار هشتی زیبا و فضاهای سرپوشیده شرقی وغربی و یکصد ایوان و اتاق و اجاق برای استفاده کاروانیان بوده است.
کاروانسرای شاه عباسی از جمله کاروانسراهای بین راهی عصر صفویه به شمار می آید و از لحاظ فضایی، سبک معماری و موقعیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این بنا بر پلان مربع شکل و با شیوه حیاط مرکزی احداث شده است.ورودی کاروانسرا در میانه جنوبی آن در داخل یک مسیر سرپوشیده (کوچه و ساباط) که اصطلاحاً سول نامیده می شود، قرار دارد.با قیمت تور یزد مناسبی که در اختیار شما قرار میدهیم میتوانید این اثر تاریخی را بعنوان گشت تور یزد از نزدیک مشاهده کنید و لذت ببرید.

 

برج کبوتر خانه یزد

کبوترخانه یا کبوتر خان، به عنوان آشیانه ای امن برای پرندگان و مکانی برای جمع آوری کود کبوترها و پرنده های دیگر ساخته می شد. کود کبوتر در گذشته استفاده های بسیاری داشته است. در کشاورزی و در صنعت از جمله صنعت دباغی، چرم سازی و ساخت باروت مورد استفاده قرار می گرفت. ساخت کبوتر خانه در استان های اصفهان و یزد در قدیم بسیار رایج بوده است.

 یکی از زیباترین و دیدنی ترین کبوترخانه ها در شهر میبد قرار دارد. قدمت برج کبوترخانه میبد به زمان قاجار بازمی گردد. این برج به شکل استوانه ساخته شده است.برج آن دارای پوشش گنبدی شش ضلعی بوده و دارای تزئینات آجری و گچی می باشد. آشیانه‌ها از مصالح کاهگل ساخته شده است که در تابستان بسیار خنک و به گونه‌ای می باشد که باد در فضای آن جاری بوده و برعکس در زمستان گرم و از وزش بادهای سرد محلی در امان بوده است.این اثر جذاب یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد میباشد.

جاهای دیدنی یزد 9

بقعه دوازده امام یزد

بقعه دوازده امام قدیمی ترین بنای شهر یزد می باشد که از زمان سلجوقیان تا کنون پابرجا مانده است. اهمیت این بنا بیشتر به خاطر معماری و گنبد آجری آن می باشد و از شاه کارهای هنر سلجوقی به شمار می رود. این بقعه که شامل دوازده گنبد منفرد می باشد در سال 429 هجری قمری به دستور ابو سعید و ابو یعقوب از امرای علاء الدوله فرامرز ساخته شده است.

بر اساس مدارک و مستندات تاریخی می‌توان بیان کرد که این بنای کهن به‌عنوان چهارمین اثر تاریخی و دومین گنبد شناسنامه‌دار ایران شناخته می‌شود.بدنه پایینی گنبد یک چهار ضلعی بوده که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده و گنبد روی این هشت ضلعی قرار می گیرد. سقف بقعه دوازده امام از داخل دارای گچبری ساده می باشد و دور تا دور آن با کتیبه کوفی رنگی، تزیین شده است.

 

آتشکده یزد

آتشکده یزد که به آن آتشکده بهرام یا آتشکده وَرهُرام نیز گفته می شود یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد میباشد و یکی از بناهای مقدس زرتشتیان است. این آتشکده شامل ساختمان و باغ مشجری است که در آن آتش مقدس نگهداری می‌شود.

همانطور که می دانید در دین زرتشت آتش عنصر مقدسی است و مکان هایی را به نام آتشکده برای نگهداری و حفظ آن بنا نهاده اند. آنها دین خود را بر سه اصل پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک استوارکرده اند. یکی از این آتشکده ها، آتشکده یزد می باشد که سالانه از سراسر کشور برای ادای مراسم مذهبی خود در این مکان گرد هم می آیند.

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با تلاش و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هند ساخته شده است. از زمان های گذشته، آتشکده‌ها ساده و بدون زرق و برق ساخته می‌شدند. ساختمان آتشکده نیز همین گونه می باشد و معماری زیبای آن برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در تخت جمشید می باشد. ساختمان آتشکده در وسط حیاط و در میان درختان همیشه سبز قرار گرفته است ، حتما پیشنهاد میکنم در تور یزد که میروید از این اثر خاص دیدن کنید.

Yazd Atraction 13
Yazd Atraction 14

خانه محمودی یزد

خانه محمودی قسمتی از یک مجموعه بزرگ به نام خانه عرب ها می باشد که از دو خانه مجزا تشکیل شده است.این خانه در محله فهادان بافت قدیم شهر یزد قرار دارد. قدمت این بنا به اواسط دوره قاجار باز می گردد و متعلق به طایفه ای از تجار، معروف به عرب های بحرینی بوده است.

تالار خانه محمودی در مركز آن قرار دارد. این تالار به شکل صلیب می باشد که دارای ارسی زیبا و بزرگی رو به حیاط می باشد. دو سه دری در دو طرف این تالار قرار گرفته است که فضای ورودی آنها با تالار مشترك است. تالار به اندازه دو طبقه ارتفاع داشته که در دو طرف طبقه بالا، دو سه دری قرار دارد و در جلوی هر یك از آنها، ایوان کوچک ستون داری که مشرف به حیاط است، خودنمایی می کند.

سه دری های طبقه بالا یا گوشوارهای تالار با پنج درب به تالار باز می شوند. با باز شدن این درب ها، تالار وسیعی نمایان می شود که بر منزلت و شکوه تالار می افزاید.در تور گشت یزد حتما از این جای دیدنی باصفا دیدن کنید.

خانه رسولیان یزد

خانه رسولیان از خانه‌های تاریخی دوره قاجار است که حدود 110 سال قدمت دارد و جلوه‌ای از معماری سنتی و بومی ‌یزد است. این خانه در مرکز بافت قدیم شهر یزد در محله سهل بن علی قرار گرفته است.

ساخت این بنا هم زمان با آخرین سال های دوره قاجار می باشد. در سال 1283 بنا به در خواست مرحوم حاج میرزا کاظم رسولیان توسط استاد محمد حسن محمد رحیم ساخته شده است.

خانه رسولیان تا چندی پیش مسکونی بود، اما در سال 1368 ‏به صورت وقف در اختیار دانشگاه یزد قرار گرفت. پس از مرمت تبدیل به دانشکده معماری یزد شده است.

بنا شامل دو بخش اندرونی و بیرونی می باشد. بخش بیرونی از اتاق ارسی، حوضخانه، تالار، زیرزمین و بادگیر تشکیل شده است. بخش اندرونی که قسمت خصوصی خانه می باشد، شامل اتاق های سه دری، پنج دری، بادگیر، تالار، کلاه فرنگی، ارسی و حیاط مشجر است. حد فاصل حیاط بیرونی و اندرونی، حمام خانه قرار گرفته است.پیشنهاد میکنم که دیدار از این اثر تاریخی را در لیست جاهای دیدنی خودتان در تور یزدگردی بگذارید.

Yazd Atraction 15
Yazd Atraction 16

یخچال خشتی میبد یزد

یکی از قدیمی ترین یخچال های استان یزد، یخچال خشتی شهر میبد می باشد که قدمت آن به دوران صفویه بار می گردد و در فاصله 50 کیلومتری یزد، شهر میبد و در کنار راه کاروانسرا به چاپارخانه قرار گرفته است.

این یخچال از خشت و گل ساخته شده و دارای چهار قسمت می باشد که عبارتند از دیواره های سایه انداز، حوض یخ بند، مخزن یخچال و گنبد و یکی از شگفتیهای دیدنی گشت تور یزد میباشد که یادآور علم گذشتگان ما میباشد که چطور براحتی با گرمای آن زمان مقابله میکردند و اسباب راحتی خود را با یاری خداوند مهربان فراهم میکردند.

 حوض یخچال میبد گلی و کم عمق می باشد. مخزن آن نیز قیفی شکل بوده و در زمین رسی سختی کنده شده است. قطر دهانه این حوض 13 متر و گودی آن 6 متر می باشد.

تور یزد گردی

اگر مشتاق هستی یک مسافرت فوق العاده بیاد ماندنی به یزد داشته باشی و لذت بردی از خوندن اطلاعات فوق العاده جاهای دیدنی یزد که برات شرح دادیم و میخواهی از نزدیک دیدنش رو تجربه کنی ، با آژانس ما برای سفر به یزد تماس بگیر.

تور گشت یزد

پاسخگویی به همه شما عزیزان یکی از وظایف مورد علاقهٔ ماست ، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر و زمان و شرایط رزرو تور یزد می‌توانید با شماره تلفن 02186037416 تماس حاصل فرمایید و یا به لینکهای پایین این نوشته مراجعه نمایید.

و همچنین میتوانید به آدرس آژانس واقع در میدان ولی عصر ، ابتدای کریمخان ، جنب بانک رفاه ، ساختمان کیمیا ، واحد 33 مراجعه نمایید و کلیه سوالاتتان را از کارشناسان ما بپرسید.

وقتی با آژانس هواپیمایی ما تماس میگیرید همکاران ما به تمامیه سوالات شما درباره رزرو تور یزد ، مدت زمان سفر ، امکانات و درجه هتل های پکیج تور یزد ارزان ، خدمات گشت ها و بهترین راهکارها پاسخ میدهند پس خیالتان راحت باشد.

یه خبر خوب دیگه: شما ، هم میتوانید از خدمات نقدی ما استفاده کنید هم از خدمات تور قسطی یزد که در صفحه تور اقساطی یزد شرایط آن را برای شما کامل توضیح داده ایم.